Met zijn boek ‘De IJssel. Beeld van een rivier’ gaat kunstschilder Jan Baggen in de voetsporen van Thijsse en Voerman.
Door Wim Eikelboom/Rivierverhalen
Op de schouders van zijn vader zag Jan Baggen als kind Sinterklaas met de stoomboot aankomen op de IJssel. De rivier loopt als een rode draad door zijn leven. Als watersporter, maar meer nog als kunstschilder.
Jan Baggen brengt uren door in de buitenlucht met zijn schildersezel, paneel, palet en kwasten. In de loop van zijn leven heeft hij tientallen aquarellen en schilderijen in olieverf gemaakt langs de hele IJssel. Hij laat zich graag inspireren door het boek van Jac. P. Thijsse over de IJssel: een Verkade-album uit 1916 met werk van de schilders Jan Voerman junior en Edzard Koning.
Verhaal gaat verder onder de foto

In opdracht van de regionale dagbladen van Wegener produceerde Baggen duizenden tekeningen in de regio, waaronder langs de IJssel. Ook had hij jarenlang een rubriek in de krant. Dit verzamelde werk vormt de basis voor het boek ‘De IJssel. Beeld van een rivier’.
Baggen noemt het ‘een persoonlijk beeldverhaal van een van mijn grote liefdes’. Het boek volgt de stroom van de rivier van Westervoort tot Kampen. Op allerlei plekken geeft Baggen een beeld van het landschap of van een opvallend detail. Hij vertelt er verhalen en anekdotes bij.
‘Jan Baggen is zo verknocht aan de IJssel dat hij zijn aquarelverf aanlengt met IJsselwater’, vertelt Wouter Derksen van het Museum Achterhoekse Kunst bij de presentatie van het boek in Zutphen. ‘Zijn vakmanschap is veranderd in meesterschap. Baggen weet in sfeervolle landschappen een mystiek vast te leggen, die een extra dimensie geeft aan zijn schilderijen.’
Verhaal gaat verder onder de foto

Wethouder Sjoerd Wannet neemt het eerste exemplaar in ontvangst. Hij ziet in de IJsselbeelden van Baggen ‘herkenbare emotionele verbondenheid met de rivier.’
In het najaar exposeert Jan Baggen zijn IJsselschilderijen in het Voerman Stadsmuseum in Hattem.