De blunderbomen in het Zalkerbos worden slechts minimaal vervangen. Voor de 1700 ongewenste Siberische iepen die gemeente Kampen uit het Zalkerbos verwijdert, herplant de gemeente 100 gladde iepen.
Tekst en foto's Wim Eikelboom/Rivierverhalen
De blunderbomen zijn Siberische iepen die zeven jaar geleden per abuis zijn aangeplant bij een bosuitbreiding. De Siberische iep is een boom die van nature niet thuishoort in het Zalkerbos en op termijn schadelijk is voor dit natuurmonument.
Verhaal gaat verder onder de foto
Het Zalkerbos is een uniek hardhoutooibos in de uiterwaarden van de IJssel bij Zalk en eigendom van gemeente Kampen. Het bos bestaat uit inheemse bomen als essen en gladde iepen. ‘Om het unieke karakter van het Zalkerbos te behouden, is het noodzakelijk de Siberische iepen te verwijderen’, laat gemeente Kampen in een verklaring weten.
Twee jaar geleden ontdekte Bert Maes dat er ‘foute bomen’ stonden in het Zalkerbos. ‘Uit een deskundigenonderzoek dat de aannemer heeft laten uitvoeren in aanwezigheid van de gemeente, blijkt dat het niet mogelijk is een ‘schuldige’ partij aan te wijzen’, aldus de gemeente. Kampen heeft een schikking getroffen met de aannemer die betrokken was bij de aanplant van de blunderbomen. Zowel gemeente als aannemers betalen elk 7.100 euro om de ongewenste bomen met wortel en tak uit te graven en te vernietigen. Dat gebeurt komende winter.
Verhaal gaat verder onder de foto
Bosdeskundigen vinden dat de blunderbomen niet vervangen hoeven worden, omdat het bestaande bos zichzelf zal verjongen. Kampen komt daar deels aan tegemoet, want de gemeente kiest voor een beperkte herplant van honderd boompjes van gladde iepen.
Afgelopen voorjaar is zaad van een omgevallen iep in het Zalkerbos verzameld. Van dat zaad zijn boompjes geteeld. Die worden over twee jaar herplant in het Zalkerbos. ‘Het gaat om autochtone iepen, zodat het Zalkerbos zich op natuurlijke wijze verder kan ontwikkelen’, zegt gemeente Kampen.
Het oogsten van het zaad zag er zo uit:
Wie heeft de term blunderbomen gemunt? Wat is nu de status? Het laatste dat ik kan vinden ins van februari 2023
Dag Richard, het woord ‘blunderbomen’ is door mij bedacht. De status is dat alle Siberische iepen inmiddels uit het Zalkerbos zijn verwijderd op last van provincie Overijssel. Groeten, Wim