Skip to main content
Onderwerp:

Koelwaterhal omgevormd tot kunsttentoonstelling

Kunstenaar Ronald Westerhuis heeft de koelwaterhal op het terrein van de voormalige IJsselcentrale omgevormd tot een indrukwekkende ruimte voor een kunsttentoonstelling.

Tekst en foto Wim Eikelboom/Rivierverhalen

De robuuste koelwaterhal is de plek waar reusachtige buizen miljoenen liters water uit de IJssel zogen voor de productie van stroom in de IJsselcentrale Harculo bij Zwolle.

Na de sloop van de IJsselcentrale in 2016 kocht Westerhuis de koelwaterhal en het aangrenzende terrein. Hij wil hier gasten ontvangen en op termijn een duurzame, zelfvoorzienende woongroep stichten met tiny house. Bovenal moet het een ‘energieke culturele hotspot’ zijn.

Verhaal gaat verder onder de foto‘s

Hoogtepunt programma Hanzejaar

Op eigen kosten verbouwde Westerhuis de hal en de kelders tot tentoonstellingsruimte voor zijn eigen kunst en kunstenaars die hij bewondert. Daarvoor nam hij oud-museumdirecteur Ralph Keuning in de arm.

Keuning selecteerde werk van 19 internationale kunstenaars voor de tentoonstelling met de titel ENERGY. ‘De kunstenaars zijn geselecteerd op uitgesproken scherpte die zij in hun werk tonen als het gaat om de beslistheid en kwetsbaarheid, die het streven naar nieuwe wegen typeert’, aldus Westerhuis.

De Koelwaterhal is opgenomen als hoogtepunt in het programma van het Hanzejaar. Voor de samenstelling en inrichting van de expositie ENERGY kreeg Westerhuis 80.000 euro subsidie.

Ook is het opgenomen in de kunstroute van de IJsselbiënnale. De industriële kunstlocatie met de tentoonstelling ENERGY is tot 17 september te bezoeken van woensdag tot en met zondag van 11 tot 18 uur.

Volgens Ralph Keuning is de Koelwaterhal een succesvolle stap om Zwolle tot kanshebber te maken voor de Europese Culturele Hoofdstad in 2033. Gemeente Zwolle overweegt om zich hiervoor aan te melden. Heerlen heeft dat al gedaan.

Hijshal

Voor het omringende Engie-terrein rond de Koelwaterhal liggen de plannen in de broedmachine. Voor de bouw van de woonwijk zoekt Engie een projectontwikkelaar. Woningcorporatie deltaWonen wil graag twintig tijdelijke woningen (mogelijk tiny houses) plaatsen op de locatie Harculo.

Verhaal gaat verder onder de foto

In de hijshal (foto) was twee zomers geleden een populair pop-up-cafe gevestigd. De horeca moest eruit, want de ruimte zou in gebruik worden genomen door het Zone College, het groene mbo in Zwolle. De hijshal zou een praktijkruimte worden voor kraanmachinisten in opleiding. Daarom is er een zandbak in aangebracht. Ook zou het Zone College een tuin inrichten.

Dat plan gaat niet door. De raad van bestuur van het Zone College heeft een streep gezet door de afspraken voor het Engie-terrein. Als reden wordt genoemd: we hebben een vorst- en regenvrije praktijkruimte nodig en bij nader inzien voldoet deze plek daar niet aan.

Stichting BOEI – sinds deze maand formeel eigenaar van de hal – vindt de terugtrekking van het Zone College spijtig en is op zoek naar een andere invulling voor het pand.

Verhaal gaat verder onder de foto

Westerhuis begint zijn eigen horeca op het Engie-terrein. Tegenover zijn Koelwaterhal heeft hij een tent opgesteld waar een café komt, gedurende de IJsselbiënnale. De exploitatie is in handen van Grand Cafe Zuijdt.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *