Niet gelukt om het historisch vissersbootje WU2 terug naar Wilsum te halen
Het is niet gelukt om het historische vissersbootje WU2 terug naar Wilsum te halen. Het rivierdorp zamelde genoeg geld in voor de aanschaf van het nautisch erfgoed, maar kreeg een betaalde ligplaats in het haventje aan de IJssel financieel niet voor elkaar.
Door Wim Eikelboom/Rivierverhalen
De WU2 stond afgelopen maanden te koop in Giethoorn. Het dorp Wilsum had een optie genomen, maar ziet af van de aanschaf. Nu is het monumentale vissersbootje – ver onder de vraagprijs – verkocht aan een particulier in Steenwijkerland.
Het gaat om een houten punter die lange tijd toebehoorde aan een beroepsmatige riviervisser uit Wilsum. De punter is in 1940 geleverd door scheepswerf Wildeboer in Giethoorn, waar vandaag de dag nog altijd authentieke houten punters worden gemaakt.
Verhaal gaat verder onder de foto

In juli 2022 werd bekend dat de WU2 voor 4500 euro te koop stond. Na een tip van IJsselliefhebber Wim Eikelboom liet het bestuur van Dorpsbelangen Wilsum er geen gras over groeien: er werd een geldinzameling op touw gezet.
Tevergeefs. Het benodigde aankoopbedrag was niet het obstakel, maar wel de meerjarige exploitatie van de monumentale punter, zegt Steffen Hofstra.
Na een super tip van @boomeik zijn wij druk doende met creatieve oplossingen om deze monumentale punter naar Wilsum te halen. Denk jij mee? Goeie ideeën horen wij graag! Zie bijgaande oproep van voorzitter Dorpsbelangen Wilsum. #samenstaanwesterker https://t.co/kLyB1FIbDy
— Wilsum.info (@Wilsuminfo) July 7, 2022
Nautisch varend erfgoed
Wilsum wilde dit varend momument graag weer naar het dorp halen, als ode aan de roemrijke riviervisserij die een halve eeuw geleden in het rivierdorp stopte. Dorpsbelangen Wilsum nam daarin het voortouw en legde contacten met gemeente Kampen, provincie Overijssel en ondernemers. Het idee was om het beheer en onderhoud onder te brengen bij een stichting. Steffen Hofstra van Dorpsbelangen zei er het volgende over: ‘Zo’n kans om dit visserijmonument naar Wilsum te halen krijg je maar eens in je leven, dus die moeten we zien te grijpen. Kampen wil zich graag profileren met nautisch varend erfgoed. Daar past deze punter uitstekend bij.’
Hofstra vindt het teleurstellend dat het niet gelukt is.
Wilsum heeft een passantenhaven aan de IJssel met twaalf ligplaatsen voor de recreatievaart. Daar had de punter een plek moeten krijgen. Maar de exploitatie van de ligplaats bleek een obstakel.
Riviervissers Wilsum
In het verleden kende Wilsum een vrij grote visserijvloot van binnenvissers. De vissers waren beroemd om de vangst van steuren, reusachtige inheemse riviervissen. Het kwam regelmatig voor dat er een steur van 200 tot zelfs 500 pond aan de oever van de IJssel werd gebracht. Die brachten veel geld op. Dat haalde regelmatig de krant:
Laatste steur
In 1950 blikt IJsselvisser Pap uit Wilsum terug op de steurvangst, in een interview in ’t Nieuws voor Kampen. Hij vertelt: ‘In de zomer van 1916 haalden we een knaap van 210 pond uit de IJssel. Daarna is het nooit meer gebeurd dat Wilsum door een steur in rep en roer is gebracht. Het kwam voor dat mijn broer en ik drie steuren op een dag vingen. Dat was altijd in de maanden mei, juni en juli. Ze maakten veel kabaal door uit het water op te springen; dan wist je dat er weer kolossen in de rivier waren.’
Het verhaal dat met de WU2 ook steur is gevangen, is dus uit de duim gezogen. Want in 1940 was de reusachtige vis al vrijwel verdwenen in de IJssel. Elders op de grote rivieren zijn nog steuren gevangen tot na de Tweede Wereldoorlog. De laatste vangst van een grote steur in de Rijn dateert van 1952.

Zeepunter in podcast IJsselverhalen
In Kampen vaart ook een zeepunter die vergelijkbaar is met de WU2. Deze is van recentere datum.
In de podcast IJsselverhalen is een vaartocht te beluisteren met deze punter van Hans Houkema op de IJssel bij Kampen:
